Gospodarka Katowic obecnie

 

Gospodarka KatowicKatowice w XXI wieku są jednym z największych ośrodków gospodarczych w Polsce. W przeszłości ściśle związany był on z przemysłem wydobywczym i ciężkim, obecnie struktura gospodarcza miasta jest już znacznie bardziej zróżnicowana, co powoduje też, że jest on atrakcyjnym miejscem do inwestycji i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Gospodarka Katowic opiera się obecnie przede wszystkim na sektorze usług – w 2012 roku zarejestrowanych było tutaj przeszło 44 050 podmiotów gospodarczych i stanowiły one 10% wszystkich podmiotów zarejestrowanych w województwie śląskim.

Katowice posiadają kilka ważnych instytucji wspierających biznes w mieście oraz w całym regionie. Działa tutaj Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na obszarze miasta działają także parki technologiczne i przemysłowe, w tym Górnośląski Park Przemysłowy oraz Euro-Centrum Park Przemysłowy i Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.

Ze względu na swoje centralne położenie względem konurbacji górnośląskiej Katowice oferują pełną gamę usług o charakterze metropolitarnym. Dysponują nowoczesną bazą infrastrukturalną, skupiają się tutaj siedziby licznych instytucji. Na uwagę zasługują również bardzo dobra komunikacja miasta międzynarodowo i krajowo, a także przystępne koszty życia, które są niższe niż w większych metropoliach Polski. To powoduje, że dzisiejsze Katowice stanowią bardzo atrakcyjną przestrzeń do założenia biznesu.